Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
P W Ś C P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Licznik odwiedzin
  • 65939Odsłon razem:
  • 13Odsłon dzisiaj:
  • 0Obecnie online:

Wizyta studyjna w Muzeum w Łowiczu – 13-14.10.2018

wizyta studyjna Łowicz

W dniach 13-14 października 2018 roku w ramach projektu „Centrum Animacji Społecznej – POSTAW NA WOLONTARIAT” (realizowanego przez Związek Stowarzyszeń LGD9 oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie”) zorganizowano wizytę studyjną do Muzeum w Łowiczu.

Uczestnikami wizyty byli mieszkańcy (liderzy) obszaru działania obu grup (z 9 gmin członkowskich), w tym najbardziej aktywni przedstawiciele organizacji pozarządowych, sołtysi, przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządów lokalnych (w sumie 40 osób).

Celem wizyty było aktywne włączenie się w obchody rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz poznanie dobrych praktyk LGD „Ziemi Łowickiej” oraz lokalnych przedsiębiorstw.

Głównym punktem wizyty było zwiedzanie Muzeum w Łowiczu z przewodnikiem oraz udział w lekcji historycznej p.n. „Łowicz w drodze do niepodległości”. W trakcie zajęć przedstawione zostały zagadnienia związane z odzyskaniem niepodległości Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Łowicza. Omówiona została działalność różnorodnych politycznych środowisk polskich, ich koncepcje organizacji przyszłego państwa oraz strategie walki o ich urzeczywistnienie. Ukazane zostały postawy mieszkańców Łowicza wobec wydarzeń 1918r., udział w tworzeniu struktur władzy państwowej i atmosfera pierwszych dni niepodległości.  Lekcja została przeprowadzona w oparciu o stałą ekspozycję historyczną w Muzeum i wzbogacona prezentacją multimedialną.

Pierwszego dnia zwiedzono także Muzeum Diecezjalne przy Bazylice Katedralnej, która posiada przejście na wysokości sklepienia nawy głównej bazyliki oraz wieżę widokową.

W trakcie pobytu odbyło się także spotkanie z przedstawicielami LGD „Ziemia Łowicka”, która wdraża Lokalną Strategię Rozwoju. Podczas spotkania przedstawiciele grupy zaprezentowali „dobre praktyki” i inicjatywy podejmowane przez organizacje pozarządowe w innych regionach Polski. Po spotkaniu i wymianie doświadczeń uczestnicy zwiedzili Stary Rynek w Łowiczu, a następnie udali się do hotelu celem zakwaterowania.

Drugiego dnia wizyty studyjnej uczestnicy zwiedzili wraz z przewodnikiem Pałac Radziwiłłów w Nieborowie oraz ogrody w Arkadii, które powstały w 1945 roku. W pałacu znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac i ogród w Nieborowie oraz w Arkadii po renowacji i uporządkowaniu zostały udostępnione zwiedzającym jako stylowe pałacowo-ogrodowe założenie rezydencjonalne. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko-arkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-PreisfürDenkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu.

Po obiedzie uczestnicy udali się do Browaru w Bednarach – jedynego browaru w regionie łowickim i pierwszym browarze rzemieślniczym w Polsce. Browar jest interesem rodzinnym, a za jego realizacją stoi jeden piwowar domowy – właściciel firmy, który opowiedział uczestnikom wyjazdu historię powstania browaru, a także sposób jego produkcji. Każdy z uczestników, oprócz wysłuchania ciekawej prelekcji, miał możliwość degustacji lokalnego piwa oraz jego zakupienia

Pełni wrażeń, nowych doświadczeń, wiedzy i pomysłów, uczestnicy wyjazdu udali się w podróż powrotną do domu.

Zespół projektu „Centrum Animacji Społecznej – POSTAW NA WOLONTARIAT” dziękuje wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony, fantastyczny czas. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wizyty studyjnej.

Wizyta studyjna została dofinansowana ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wyjazdu studyjnego.

Wnioskodawca
logo link do strony Powiatu węgorzewskiego
logo link do strony Powiatu węgorzewskiego
Partner projektu
logo GOKIR Wilkasy
Warto zajrzeć
wirtualny spacer
wirtualny spacer