Kalendarz wydarzeń
wrzesień 2021
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Licznik odwiedzin
  • 113927Odsłon razem:
  • 0Odsłon dzisiaj:
  • 0Obecnie online:

Taniec w kręgu – warsztaty kreacji osobistej

W roku 2020 po raz kolejny Stowarzyszenie Kobiet Mazurskich „Dziewczyny znad Sapiny” postawiło na innowacyjność i oryginalność  czyli „taniec w kręgu”. Warsztaty rozwoju osobistego i kreacji osobistej z wykorzystaniem tańców w kręgu poprowadziła Małgorzata Rydlewska: psycholog, tancerz, choreograf, instruktor tańca. Pani instruktor ukończyła m.in. kurs Improwizacji Ruchowej i Symboliki Ciała Detlefa Kapperta w Essen. Taniec poza nauką kroków i figur stwarza uczestnikom warsztatów przestrzeń do odnalezienia własnego, indywidualnego i niepowtarzalnego ruchu i własnej emocji z niego płynącej. Zajęcia nakierowane były na doświadczanie a nie odtwarzanie; dzięki temu „uczeń” nie jest naśladowcą „Nauczyciela” (nie kopiuje jedynie jego ruchów), ale również, a właściwie przede wszystkim jest Kreatorem/ Twórcą własnej unikalnej jakości, własnego podpisu ruchowego. Właśnie pani Małgorzata Rydlewska prowadzi  warsztaty rozwoju osobistego i kreacji osobistej , które są adresowane dla uczestników mieszkających na terenie Gminy Pozezdrze i gmin ościennych zarówno  powiatu węgorzewskiego jak i powiatów ościennych (powiatu giżyckiego czy kętrzyńskiego; są to osoby  w różnym wieku  – od dzieci po osoby starsze, różnych kultur i różnych środowisk o różnym pochodzeniu i wyksztalceniu, bowiem fascynuje Ją praca z różnymi grupami wiekowymi (od przedszkolaków do seniorów.)  Warsztaty mają charakter otwarty – nie trzeba mieć szczególnych umiejętności tanecznych; liczy się otwartość i chęć doświadczenia czegoś nowego.

Celem projektu jest integracja i aktywizacja mieszkańców poprzez uczestnictwo w warsztatach, podejmowanie współpracy przy realizacji zadania, otwarcie na drugiego człowieka, niwelowanie różnic społecznych. Należy zauważyć, że krąg stanowi niezwykłą formę taneczną, zupełnie różną od tańca w parach czy solo. Taniec w kręgu daje poczucie jedności i wsparcia; doświadczamy niezwykłej energii, poczucia siły/ mocy jakich nigdy nie poczujemy tańcząc w pojedynkę. Dlatego też ta incjatywa realizuje kolejne cele czyli integracja i aktywizacja uczestników tańca w kręgu: podejmowanie wspólnych działań przyczyniających się do rozwiązywania problemów życia codziennego w tym bierności, poczucia bezsilności i marazmu społecznego co spowoduje podwyższenie poziomu życia intelektualnego. Taniec w kręgu zapewnia niezwykłe bogactwo przeżyć, doznań i emocji- wiele z nich ma głębokie znaczenie, swoją symbolikę i historię. Kroki nie są skomplikowane, by umożliwić uczestnikom głębsze doświadczenie i większą radość z tańca (zamiast koncentrowania się na krokach uczestnicy mogą oddawać się przyjemności bycia tu i teraz). Podczas warsztatów uczestnicy biorą udział w zajęciach zwiększających świadomość ciała poprzez ruch i taniec oraz poznają minimum 10 różnych tańców w kręgu, do których otrzymają nagrania kroków oraz muzykę, aby móc tańczyć je następnie w kręgach. Warsztaty mogą być również ciekawą propozycją m.in. dla nauczycieli, terapeutów zajęciowych, animatorów czy instruktorów amatorskich grup tanecznych lub teatralnych; w tym przypadku spotkania warsztatowe mogą być cennym doświadczeniem zarówno osobistym jak i zawodowym (wzbogacając warsztat instruktorski). Podczas warsztatów Pani Małgorzata Rydlewska zaproponuje tańce z różnych stron świata (uczestnicy poznają np. tańce Grecji, wysp brytyjskich Nowej Zelandii czy Izraela). Przy okazji nauki kroków oraz ich symboliki uczestnicy poznają inne kultury, ich zwyczaje, muzykę, historię i tradycje. Choreografia jest o różnym charakterze i stopniu trudności; wszystkie tańczone w kręgu będą w intencji JEDNOŚCI, MIŁOŚCI I POKOJU.

Warsztaty związane są ściśle z obchodami kolejnego V Światowego Dnia Tańca w Kręgu, który w roku 2020 przypada na dzień 5 Lipca, formuła uroczystości jest niezmienna i na całym świecie taka sama). Efektem warsztatów jest „taniec w kręgu, który odbywa się 5 lipca każdego roku.

W niedzielę 5 lipca w różnych miejscach na świecie zawiązują się kręgi i zatańczą te same 3 tańce (co roku są wybierane 3 tańce, które tego samego dnia tańczone są na całym świecie. W ubiegłym toku był to „Taniec pielgrzyma”, tradycyjny armeński taniec „GOVAND” oraz taniec dla Ziemi” Treand Gently on the Earth”).

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Wnioskodawca
logo link do strony Powiatu węgorzewskiego
logo link do strony Powiatu węgorzewskiego
Partner projektu
logo GOKIR Wilkasy
Warto zajrzeć
wirtualny spacer
NIW