Kalendarz wydarzeń
wrzesień 2023
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Licznik odwiedzin
  • 147541Odsłon razem:
  • 29Odsłon dzisiaj:
  • 0Obecnie online:

Misterium Wielkanocne w Budzewie

29 marca 2015 roku w Budzewie po raz czternasty odbyło się Misterium Wielkanocne wystawiane przez grupę nieformalną „Budzewiaki”.

„Misterium Wielkanocne” jest ogromnym przedsięwzięciem, które odbywa się cyklicznie w drugą niedzielę palmową. Wydarzenie to przyciąga każdego roku od 500 do 800 osób. Relacje z tego widowiska zamieszczane są w regionalnej telewizji i radiu.

Do wystawienia Misterium Męki Pańskiej po raz pierwszy w 2002 r. zainspirował 12-letni chłopiec z Budzewa Mariusz Pawlina, zachęcając do udziału w Misterium grupę miejscowych dzieci. W 2009 r. po raz pierwszy misterium wystawiono w plenerze. W kolejnych latach grupa teatralna powiększała się o młodzież i dorosłych. W ubiegłym roku w misterium zagrało blisko 100 osób z Gminy Budry i gmin ościennych. W realizacji tego przedsięwzięcia bierze udział wiele osób, rodzin, włączają się też instytucje publiczne i przedsiębiorcy. Budzewskie widowisko pasyjne wymaga od wszystkich ogromnego zaangażowania i dobrej współpracy. Przygotowania do widowiska trwają za każdym razem przez wiele tygodni: wykonywane są prace nad przygotowaniem „budowli” przypominających dawną Jerozolimę, Golgotę, przygotowanie pochodni i innych ogniowych konstelacji oraz szycie strojów występującym aktorom. Całość wydarzenia wieńczy wspólny poczęstunek i rozmowy przy słodkim poczęstunku.

Grupa nieformalna „Budzewiaki” istnieje od ponad 10 lat i zajmuje się inicjowaniem wydarzeń kulturalnych oraz integracją środowiska lokalnego. Od wielu lat są organizatorami festynów, konkursów, zajęć i warsztatów dla dzieci i dorosłych. Członkowie grupy tworzą również zespół śpiewaczy o tej samej nazwie, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Budrach.

Budzewska grupa związana jest również z tradycją wyplatania wieńców dożynkowych. Od wielu lat piękne wieńce dożynkowe z Budzewa zdobywają czołowe miejsca na dożynkach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. W ubiegłym, 2015 roku, grupa wieńcowa z Budzewa zdobyła za swoje dzieło najwyższą w kraju nagrodę na Dożynkach Prezydenckich w Spale. 2015 rok to również okres realizacji przez Budzewiaków projektu „Tradycja naszym szlachectwem”, którego głównym celem było przekazanie dzieciom i młodzieży doświadczeń, umiejętności i wiedzy, a także podtrzymywanie rodzimych tradycji. W ramach projektu odbyły się liczne warsztaty, prelekcje, widowisko obrzędowe oraz wystawa.

Zapraszamy do galerii zdjęć z Misterium Wielkanocnego.

Wnioskodawca
logo link do strony Powiatu węgorzewskiego
logo link do strony Powiatu węgorzewskiego
Partner projektu
logo GOKIR Wilkasy
Warto zajrzeć
wirtualny spacer
NIW